Ukrayna’da mahsur kalan iki balina özel operasyonla kurtarıldı

DHA

Ukrayna’nın doğusunda bulunan ve ülkenin ikinci büyük kenti olan Harkiv, son haftalarda bir dizi Rus saldırısına tanıklık etti.

Topçu atışlarından ötürü altyapının ağır hasar aldığı kentte, bir akvaryumda bulunan iki beyaz balina mahsur kaldı.

Valencia’ya taşındı

Pazartesi günü Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İspanya dahil birçok ülkeden uzmanların katıldığı operasyonla 15 ve 14 yaşlarındaki iki balina kurtarıldı ve İspanya’da bulunan, Avrupa’nın en büyük akvaryumlarından Oceanogràfic de Valencia’ya taşındı.

Saldırıların yoğunlaştığı ve son olarak bir Rus bombardımanında 18 sivilin hayatını kaybettiği Harkiv’de, Ukrayna, balinaların bölgeden tahliyesini istedi.

ABD’deki Georgia Akvaryumu, Ukrayna’nın çağrısına dikkat çektiği bir açıklamada, Rus işgalinin ve topçu saldırılarının akvaryumdan sadece birkaç yüz metre ötede gerçekleştiğini belirtti.

“Harkiv’de kalmaya devam etselerdi şansları az olurdu”

Pazartesi günü Harkiv’e ulaşıp iki beyaz balinayı akvaryum yetkililerinden teslim alan çok uluslu operasyon ekibi, 12 saatlik bir yolculukla önce Odesa’ya, sonra Moldova’nın başkenti Kişinev’e geçti. Burada 6 kişilik özel bir uçak, ekibi İspanya’nın Valencia kentine taşımak için bekliyordu.

Oceanogràfic de Valencia’nın direktörlerinden Daniel Garcia-Párraga, başarılı kurtarma operasyonu sonrası yaptığı açıklamada beyaz balinalar için “Harkiv’de kalmaya devam etselerdi yaşam şansları çok az olurdu” dedi.

“Beluga” olarak da bilinen ve doğal yaşam alanı Kuzey Kutbu olan beyaz balinalar, hayatta kalmak için soğuk suya ve her gün en az 60 kiloluk besine ihtiyaç duyuyor.

Rusların Harkiv’e yönelik saldırılarının yol açtığı aksaklıktan ötürü balinaların hem soğuk su hem de günlük besin ihtiyacını karşılamakta güçlük yaşanıyordu.

Ukrayna’nın doğusunda çatışmalar hala sürüyor

Rusya, ilk olarak 2014 yılında Ukrayna’nın Karadeniz kıyısındaki Kırım yarımadasını işgal etti.

Kırım’ın işgalinden kısa sonra, Donbas’ta yer alan, nüfusu etnik Rus ağırlıklı olan Luhansk ve Donetsk oblastları da Rusya’nın desteğiyle Ukrayna yönetimine savaş açtılar ve tanınmayan iki cumhuriyet kurdular. Sonrasında Rusya, Ukrayna işgali kapsamında bu iki cumhuriyeti de ilhak etti.

2022 yılının Şubat ayına gelindiğinde ise Rusya, Ukrayna’nın “Nazilerden arındırılması gerektiğini” öne sürerek ülkeye karşı geniş çaplı bir işgal başlattı ve bilhassa Ukrayna’nın doğusunda çatışmalar hala sürüyor.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir