Microsoft’un Tartışmalı Recall Özelliği Tüm Sürümlerden Kaldırıldı

Tüm detaylarından makalemizde bahsettiğimiz Recall AI özelliği tartışmalara ve eleştirilere neden olmuştu. Microsoft kısa süre öncesinde Recall özelliğinin ertelendiğini, ancak Insider’lar tarafından testlerin süreceğini söylemişti. Son duruma bakılırsa şirket yapay zeka özelliğini Insider’lardan bile gizlemeye çalışıyor.

Recall adı verilen özellik büyük umutlarla duyuruldu, gizlilik ve güvenlik sorunları ise çher şeyin önüne geçti. Yazılım devi sonrasında ilk nesil Copilot+ bilgisayarların Recall’dan yoksun bir Windows yapısıyla geleceğini duyurdu. Şimdi ise Windows on Arm’ın en son Insider derlemeleriyle Recall’a olan tüm referansları kaldırıldı ve bu özelliğe sahip olan önceki derleme artık mevcut değil.

Windows Araştırmacısı Albacore, Arm64 cihazlar için Windows Insider Canary Build 26236.5000’de Screenray adlı yepyeni bir Recall özelliği keşfetmişti. Recall’un kullanıcı arayüzü de etkinlikleriniz arasında gezinmeyi kolaylaştırmak için değiştirilmişti.

Ancak Microsoft, Copilot+ PC’lerin satışa sunulduğu gün olan 18 Haziran Salı günü Windows Insider’lara Build 26236.5000’in dağıtımını durdurdu. Şirket “Canary Channel’da Windows 11 Insider Preview Build 26236’nın dağıtımını geçici olarak durdurduk” diye yazdı.

19 Haziran’da ise yeni bir Windows Insider Derlemesi olan 26241.5000 sürümünü yayınladılar ve bu sürümde Recall’dan eser yoktu. 26236.5000 sürümünü zaten yüklediyseniz ve güncellemeleri duraklattıysanız ya da 26236.6000 ISO’sunu oluşturduysanız Recall’ı çalıştırabilirsiniz. Ancak 26236.5000’i doğrudan indirmenin legal bir yolu yok.

Açıkça görülüyor ki Microsoft, Recall’un şu anda çok tepki gördüğünün farkında ve kimsenin kullanmasını istemiyor. Muhakkak gelecek sürümlerde tekrar kullanıma sunulacaktır lakin bunun ne zaman olacağı muamma.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir